Çalışma Saatleri : Pzt - Cuma 10:00-18:00
Email info@ehurkan.com

Web sitesi güvenliği hakkında bilmeniz gereken 8 basit yol

Web Sitesi Güvenliği Nedir ?

Web sitenizi kötü niyetli kişilerden korumak için sekiz basit yöntem

 

YAZILIMINIZI GÜNCEL TUTUN

Yüklemiş olduğunuz tüm platformları veya komut dosyalarını güncel tutmak çok önemlidir. Hacker’lar popüler web yazılımlarındaki güvenlik hatalarını agresif bir şekilde hedef alıyor ve güvenlik açıklarını yama yapmak için programların güncellenmesi gerekiyor. Kullandığınız her yazılım ürününü korumak ve güncellemek önemlidir.

GÜÇLÜ BIR PAROLA POLITIKASI UYGULA

Güçlü şifreler kullanmak önemlidir. Hackerlar, sık sık şifreleri kırmak için kaba kuvvet kullanan karmaşık yazılımlardan yararlanır. Büyük kuvvetlere karşı korunmak için, büyük harfler, küçük harfler, sayılar ve özel karakterler içeren karmaşık şifreler olmalıdır. Şifrelerin en az 10 karakter uzunluğunda olması en iyisidir. Bu şifre politikası kuruluşunuzun tamamında korunmalıdır.

GIRIŞ SAYFALARINIZI ŞIFRELEYIN

Giriş sayfalarınızda SSL şifrelemesini kullanın . SSL, kredi kartı numaraları, sosyal güvenlik numaraları ve giriş bilgileri gibi hassas bilgilerin güvenli bir şekilde iletilmesini sağlar. Bir sayfaya girilen bilgiler şifrelenir, böylece onu engelleyebilecek herhangi bir üçüncü taraf için anlamsızdır. Bu, bilgisayar korsanlarının giriş bilgilerinize veya diğer özel verilerinize erişmesini önlemeye yardımcı olur.

GÜVENLI BIR SERVER KULLANIN

Güvenli ve saygın bir web barındırma şirketi seçmek, web sitenizin güvenliği için çok önemlidir. Seçtiğiniz sunucunun tehditlerin farkında olduğundan ve web sitenizi güvende tutmaya özen gösterdiğinden emin olun. Ana makineniz de verilerinizi uzak bir sunucuya yedeklemeli ve sitenizin saldırıya uğraması durumunda geri yüklemeyi kolaylaştırmalıdır. Gerektiğinde sürekli teknik destek sunan bir ev sahibi seçin.

WEB SITENIZI TEMIZ TUTUN

Web sitenizdeki her veritabanı, uygulama veya eklenti, bilgisayar korsanları için olası bir giriş noktasıdır. Web sitenizden artık kullanılmayan tüm dosyaları, veritabanlarını veya uygulamaları silmelisiniz. Değişiklikleri takip etmek ve eski dosyaları silmeyi kolaylaştırmak için dosya yapınızı düzenli tutmak da önemlidir.

VERILERINIZI YEDEKLEYIN

Sitenizi düzenli olarak yedekleyin. Sitenizin erişilememesi veya verilerinizin kaybolması ihtimaline karşı tüm web sitesi dosyalarınızın yedeklerini tutmalısınız. Web barındırma sağlayıcınız kendi sunucularının yedeğini sağlamalıdır, ancak yine de dosyalarınızı düzenli olarak yedeklemelisiniz. Bazı içerik yönetimi programlarında sitenizi otomatik olarak yedekleyebilecek eklentiler veya uzantılar vardır ve ayrıca veritabanlarını ve içeriği manuel olarak yedekleyebilmelisiniz.

WEB SITENIZI GÜVENLIK AÇIKLARI IÇIN TARAYIN

Web sitesi ve sunucu açıklarını kontrol etmek için düzenli olarak web güvenliği taramaları gerçekleştirmek önemlidir . Web güvenliği taramaları bir zamanlamaya göre ve web bileşenleriniz üzerinde herhangi bir değişiklik veya ekleme yapıldıktan sonra gerçekleştirilmelidir. İnternet üzerinde, web sitenizin ne kadar güvenli olduğunu ölçmek için kullanabileceğiniz birkaç ücretsiz araç vardır. Bu araçlar kısa bir inceleme için yardımcı olabilir, ancak sitenizin olası tüm güvenlik kusurlarını tespit etmez. Profesyonel bir web sitenizde güvenlik taraması gerçekleştirmek, web sitenizdeki güvenlik açıklarını ayrıntılı bir şekilde gözden geçirecek ve açıklayacaktır.

GÜVENLIK UZMANI İLE ÇALIŞMAK

Web sitenizi koruma konusunda güvenlik hizmetleri sağlayan bir firma ile ilişki geliştirmek cankurtaran olabilir. Küçük şeyler kendi başınıza halledilirken, bir uzman tarafından ele alınması gereken birçok güvenlik önlemi vardır. Güvenlik hizmetleri sunan şirketler web sitenizi güvenlik açıkları için düzenli olarak tarayabilir, tam web sitesi güvenlik denetimleri yapabilir , kötü niyetli etkinlikleri izleyebilir ve her ne zaman tamir edilmek için hazır olabilirler. Siz ve ekibiniz web sitenizi korumak konusunda her zaman dikkatli olmalısınız. Web siteniz için güvenlik korumaları aramayı asla bırakmayın. 

Ücretsiz Güvenlik Analizi

Web sitenize tarafımızca ücretsiz güvenlik analizi yaptırabilirsiniz.

Yorum yaz